Výživa v pole dance

Tak, ako aj pri iných športoch, aj v pole dance je vhodné myslieť na základné výživové doporučenia. Okrem tých všeobecných, ktorými by sme sa mali riadiť v každodennom živote, sa ja osobne stretávam najčastejšie so štyrmi špecifickými otázkami spájajúcimi sa s tréningom na tyči a páve tým sa budem venovať v tomto článku. Skôr, než sa k nim dostanem, by som chcela pripomenúť, že sa nedá všeobecné doporučenia použiť pre všetkých rovnako. Každému vyhovuje niečo iné a preto je dôležité myslieť aj na individuálne potreby každej pole dancerky/pole dancera.

Pitný režim je jednoznačne najzákladnejšia vec, na ktorú by sme pri tréningoch mali myslieť. Okrem základného doporučenia konzumácie tekutín, ktoré sa dá jednoducho vypočítať ako násobok Vašej váhy a 40 ml (pri 60 kg je to 60x40=2,4 litru), treba ešte myslieť na navýšenie príjmu tekutín o približne 0,5 litra/hod pohybovej aktivity. Na tréningy si treba nosiť so sebou fľašu, ideálne s čistou vodou. Tá sa dá spríjemniť osviežujúcim citrónom alebo mätou, prípadne iným druhom ovocia. Človeku to viacej chutí a motivuje k pitiu. Pokiaľ sú tréningy náročnejšie, je ich viacej za sebou a prípadne i viackrát za deň, súčasťou pitného režimu môžu byť i riedené kvalitné džúsy, freshe alebo smoothies, ktoré vedia v prípade potreby poslúžiť ako pomocníci pri nedostatku sacharidov.

Hypoglykémia, alebo inak povedané nízka hladina cukru v krvi môže za to, že Vaše telo na tréningu nevládze. Pri mierne pokročilejších štádiách sa prejavuje slabosťou až malátnosťou, nevoľnosťou a prípade striedavými návalmi teploty a chladu až trasením sa. Často k nej dochádza, keď pred tréningom vynecháte stravu, alebo nie je Vaša strava počas dňa plnohodnotná natoľko, aby ste zvládli tréning. Pokiaľ trénujete ráno, myslite na to, že je potrebné sa vždy pred tréningom naraňajkovať. Aspoň nejaké ovocie. Pokiaľ trénujete večer, tak si okrem obedu vždy pribaľte pred-tréningový snack. A pokiaľ sú Vaše tréningy dlhšie ako 1,5-2 hodiny, je dobré myslieť na to, že môže dojsť takémuto vyčerpaniu a predchádzať mu tým, že počas tréningu popíjate napríklad už spomínané ovocné šťavy, alebo zaradíte ovocie. Najlepšie je hypoglykémii predchádzať a myslieť na to vopred. No keď sa náhodou stane, že prípravu stravy podceníte a do hypoglykémie sa dostanete, zachráni Vás čokoľvek čo obsahuje rýchlo dostupný cukor. Ovocný cukor, coca-cola, alebo aj kocka cukru ako rýchla záchrana...

Jedlo pred/po tréningu je téma, ktorá je veľmi individuálna. Záleží od toho, čo ste jedli počas celého dňa, aký máte metabolizmus, aký bude tréning dlhý, aký bude náročný atď. Je teda veľmi ťažké túto otázku generalizovať, napriek tomu by ste mali myslieť na to, že pole dance je energeticky náročný šport (či už pre začiatočníkov, alebo pokročilých). Potrebujeme naň teda dostatok energie, ktorú máme zo živín, ktoré prijímame zo stravy. Rozhodne nedoporučujem popri pole dance držať prísnu redukčnú diétu, ktorá môže spôsobiť to, že Vaše tréningy nebudú efektívne kvôli nedostatku živín potrebných priamo pri tréningu alebo pri regenerácii. Pravidelná strava je dôležitá i pre udržiavanie stálej hladiny cukru v krvi, čo sme si spomínali už vyššie. Nebojte sa pred tréningom skonzumovať ešte menší snack a nezabúdajte na pravidelnosť stravy počas celého dňa. Priamo pred tréningom nie je vhodné zaraďovať ťažkú stravu, ktorá sa pomaly trávi.

Zvýšený príjem bielkovín je doporučovaný pri silových športoch, do ktorých Pole dance rozhodne spadá. Pokiaľ trénujete 2-3x/týždeň, Vaše telo si je schopné dostatočné množstvo bielkovín zobrať z bežnej vyváženej stravy. Základné doporučenie pre populáciu je 0,8 g/kg hmotnosti. Pri väčšom objeme tréningov, je potrebné svalovú hmotu chrániť viacej a doporučenie sa zvýši na 1,2-1,8 g/kg hmotnosti podľa objemu tréningov. Bielkoviny a v nich obsiahnuté aminokyseliny sú esenciálne pre efektívnu regeneráciu svalovej hmoty. Je preto dôležité myslieť na dostatočný príjem rastlinných a živočíšnych bielkovinových zdrojov, prípadne bielkovinových doplnkov stravy. Zvýšenú pozornosť venujte bielkovinám najmä po tréningu, ideálne do 30 minút, kedy je syntéza svalovej bielkoviny najrýchlejšia.

Otázka výživy v pole dance a v športe ako takom je téma na dlhšie články a rozhovory. Berte tento článok, len ako úvod do problematiky, ktorý by Vás minimálne mohol nakopnúť k tomu, aby ste sa viacej zaujímali o to čo a kedy prijímate zo stravy ;)

Naše špičkové lektorky Vám rády pomůžou ve všech fázích Vašeho tanečního a sportovního rozvoje.

Pole Škola v novém prostoru v centru Prahy!

Abychom Vám byli blíž, přestěhovali jsme studio do samého centra Prahy, na Národní 11.

Nová členka našeho týmu

Rádi bychom Vám představili novou lektorku v našem týmu - Marii.

Workshopy s Dariou Che 9.12.2017

Exkluzivní exotic workshopy s královnou tohoto stylu, Dariou Che.

Pole Škola slaví páté výročí a Vánoce

Moc rádi bychom Vás pozvali v sobotu 9.12.2017 do pražského klubu Theatro. Slavíme hned více věcí najednou - jednak samozřejmě to, že se blíží Vánoce, a také narozeniny Pole Školy, už je nám totiž neuvěřitelných 5 let!

Proc se ucastnit soutezi v pole dance?

Znate ten pocit,kdyz dokazete neco o cem jste si mysleli,ze na to nemate? Kdyz se vam podari neco,o cem jste snili,ze jednou dokazete? Kdyz se vam dostane pochvaly a uznani od vasich znamych i neznamych? Tyhle momenty neuveritelne posiluji nas samotne, po

Workshopy s pole stars

Vyplatí se? A podle čeho si vybírat?

Spojte se s námi

POLE ŠKOLA